Wizyta studyjna w Nordhessen: szczegółowa dyskusja 

W ramach projektu SCALE UP (Interreg Europa), 9 września odbyła się wizyta studyjna online w Nordhessen. W wydarzeniu wzięło udział 67 uczestników. Celem wizyty studyjnej było zaprezentowanie sytuacji MŚP w Nordhessen oraz przedstawienie 3 dobrych praktyk stosowanych w regionie. Moderatorem wideokonferencji (dobrze usystematyzowanej i technicznie świetnie przygotowanej) była dr Astrid Szogs. Uczestnikom spotkania przedstawiono obecną sytuację w Nordhessen (analiza SWOT omówiona przez Svea Gockel) oraz 3 dobre praktyki: MoWiN Innovation Lab, Inicjatywa Scale Up Sieci Europejskich Przedsiębiorstw w Hessen (EEN) oraz doradztwo innowacyjne Izby Handlowo-Przemysłowej w Hessen (IHK)

 

Dr Astrid Szogs i Stefan Rötzel (Park Naukowy w Kassel) opowiedzieli o swoich pierwszych doświadczeniach związanych z MoWiN Innovation Lab, którego celem jest promocja regionalnych innowacji oraz wspieranie sieci. Benjamin Federmann (doks. Innovation) i Sven Rath (Faubel) zaprezentowali innowacje w dziedzinie logistyki, które powstały właśnie w Innovation Lab. Doks. Innovation zamierza zrewolucjonizować intralogistykę dzięki wykorzystaniu czujników optycznych, Faubel Logistics próbuje rozszerzyć działalność i przechodzi z sektora zdrowia do branży logistycznej z nowatorską etykietą wielokrotnego użytku. Uczestnicy zadawali pytania o kwestie własności intelektualnej, procedury dot. ogłoszeń oraz budżet MoWiN Innovation Lab. Stefan Rötzel wyjaśnił, że kwestie związane z własnością intelektualną są zabezpieczone dzięki umówom o zachowaniu poufności. Astrid Szogs wyjaśniła z kolei, że rozpowszechnianie informacji o inicjatywie odbywa się za pomocą klastrów, które to właśnie docierają do firm i proponują wyeksponowanie opracowanych innowacji.  

 

Inicjatywa Scale Up została omówiona przez Olafa Jüptner’a (HTAI). Jego zdaniem, scale-upy to szybko rozwijające się, głównie nowe firmy. Charakteryzują się m.in. tym, że prezentują ambitny, ale realistyczny model biznesu, mają już pierwsze znaczące wyniki sprzedaży, ale też konkretne potrzeby. EEN oraz jej partnerzy pomagają firmom w rozwoju działalności. Joe Menninger wyjaśnił jak Startuprad.io sprawia, że mało znane start-upy w Niemczech stają się rozpoznawalne na całym świecie. W trakcie dyskusji zadano pytanie o wsparcie w zakresie pozyskiwania właściwego finansowania oraz czy EEN pomaga w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie. Olaf Juptner wyjaśnił, że EEN nie zajmuje się wypełnianiem wniosków ale podpowiada jak je ulepszyć. Podczas procesu rekrutacyjnego oraz adaptacyjnego, EEN korzysta ze wsparcia zewnętrznych doradców i ekspertów.  

Michael Dietzsch (IHK) opowiedział o doradztwie w zakresie innowacji oferowanym przez IHK Kassel-Marburg. Pan Dietzsch wyjaśnił szczegółowo obszar działalności IHK oferujący doradztwo dla młodych innowacyjnych firm. Michael Dietzsch wspomniał, że niezwykle ważna jest tu ścisła współpraca z odpowiednimi instytucjami i interesariuszami w regionie. Firmy, które są członkami Izby zobowiązane są do płacenia rocznej opłaty członkowskiej. W rzeczywistości jednak, 50% firm (mniejsze firmy) jest zwolnionych z tej opłaty. Większość pozostałych członków płaci podstawową składkę roczną w wysokości 40 EUR, a większe firmy wnoszą dodatkowo 0,19% swojego rocznego zysku. Wszelkie wsparcie czy odpowiedzi na pytania są udzielane bez dodatkowej opłaty. 


Oprócz standardowych zadań administracyjnych, takich jak organizowanie szkoleń w zakładach, wydawanie świadectw pochodzenia towarów, firmom oferowane są również inne usługi - w przypadku doradztwa innowacyjnego, jest to m.in. konsulting w zakresie pozyskiwania funduszy, bezpieczeństwa produktu czy praw własności intelektualnej.   

 

Podsumowując, wizyta studyjna w Nordhessen została dobrze oceniona przez uczestników i gości i tym samym stanowiła dobry początek do kolejnych wizyt w regionach partnerskich.