Dobre praktyki regionu Attyka

15 grudnia Fundusz Rozwoju Regionalnego Attyki (Grecja) zaprezentował partnerom Scale Up dwie dobre praktyki w zakresie skalowania biznesu w regionie Attyka. Całość wydarzenia trwała 120 minut.

 

Pierwsza dobra praktyka zaprezentowana przez Argyro Fallaga reprezentującą EPANEK NOP to program Competitiveness Toolbox, który wspiera małe i bardzo małe firmy w poprawie ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym. W ramach programu firmy uzyskują również wsparcie finansowe na inwestycje w modernizację sprzętu produkcyjnego, strukturę organizacyjną oraz działalność.

Pani Vidali przedstawiła swoją firmę “Theodoridis SA”, jako beneficjenta dobrej praktyki oraz krajowego lidera w produkcji mebli kuchennych i biurowych (od ponad 50 lat), zatrudniającej 50 wykwalifikowanych pracowników. Program Competitiveness Toolbox pomógł firmie we wdrożeniu strategicznego planu oraz certyfikacji produktów zgodnie z europejskimi standardami, dzięki czemu zyskały one ogólne uznanie. Ponadto dzięki programowi, firma zakupiła nowe samochody, które zasiliły dotychczasową flotę i umożliwiają szybkie i sprawne dostarczenie usług klientom.  

W trakcie spotkania zaprezentowano również firmę “TechniKal SA’ - kolejnego beneficjenta dobrej praktyki. To jedna z najbardziej zaawansowanych firm zajmująca się konstrukcjami aluminiowymi, w tym również konstrukcjami architektonicznymi. Przedstawicielka firmy wyjaśniła, że wsparcie finansowe jakie uzyskano w ramach programu umożliwiło zakup maszyny do cięcia od włoskiego producenta - firmy Emmegi oraz zakup automatyczno-elektronicznej zagniatarki do naroży. Udział “TechniKal SA’’ w programie przyczynił się również do zwiększenia konkurencyjności firmy na rynku.   

 

 

 

Drugą dobrą praktyką zaprezentowaną przez Petros’a Podaras’a było Centrum Innowacyjne Attyki (CIA) – to jednostka, która należy do Funduszu Rozwoju Regionalnego i jest finansowana z funduszy europejskich. CIA zajmuje się między innymi RIS3 - monitoruje wykonanie strategii w Regionie Attyka. Głównym celem CIA jest wspieranie współpracy między firmami a środowiskiem naukowym, zarządzanie RIS3, tworzenie infrastruktury innowacji, organizacja szkoleń, prowadzenie badań, rozpowszechnianie informacji o innowacjach, itp. Personel CIA składa się z 6 konsultantów, każdy z nich zajmuje się kluczowymi obszarami w zakresie innowacji.

W dalszej części spotkania pan Karampeklos wyjaśnił w jaki sposób Krajowe Centrum Dokumentacji (KCD) zarządza i wykorzystuje dane potrzebne do opracowywania poszczególnych polityk regionalnych koncentrując się na 2 głównych aspektach: metryce oraz innowacjach. Wyjaśnił, że w ramach swojej działalności, KCD dostarcza bieżących danych wywierając w ten sposób wpływ na decydentów politycznych w obszarze RIS3.   

Na koniec, Dr Tzortzatou przedstawił w jaki sposób ekosystem Demokritos (największy ośrodek badawczy w Grecji) we współpracy z Funduszem Rozwoju Regionalnego Attyki koordynują rozwój Centrum Inteligentnych Specjalizacji Attyki. Zadaniem Centrum jest wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w regionie, które w głównej mierze koncentrują się na ICT, środowisku, energii, łańcuchu dostaw, kulturze oraz turystyce.   

 

Po przedstawieniu dobrych praktyk, zaplanowano sesję pytań i odpowiedzi.   

Do połowy 2021 r. partnerzy Scale Up będą pracować nad planami działań, wdrażanymi w regionach od 2022 r. (w trakcie drugiego etapu projektu).