Zakończenie wizyt, początek planowania 

Pierwsza połowa 2020 r. wypełniona była niepewnością i wymagała od nas dostosowania, nie tylko w życiu prywatnym, lecz również w wielu aspektach polityki i społeczeństwa. Dla partnerów Scale Up, zmiany te związane były z koniecznością kontynuowania istotnych aspektów projektu online. Jednym z efektów tej sytuacji jest metodologia wizyt studyjnych online, która została uznana przez program INTERREG jako dobra praktyka. Partnerzy projektu dokonali dużego postępu - od opracowania metodologii w lipcu, następnie wdrożenia jej w sierpniu, po zorganizowanie ostatniej wizyty studyjnej w grudniu.

Przygoda online

Pierwsze wizyta studyjna zorganizowana została 9 września, jej gospodarzami byli partnerzy z Agencji Zarządzania Regionalnego z Północnej Hesji w Niemczech. Na początku przedstawiono krótko sytuację regionu oraz analizę SWOT, następnie zaprezentowano 3 dobre praktyki. W każdej sesji omówiono szczegółowo wdrożenie dobrej praktyki, beneficjenci podzielili się swoimi doświadczeniami oraz opowiedzieli czego nauczyli się dzięki udziałowi w poszczególnych programach. Uczestnicy wizyty mieli również możliwość zadawania pytań po zakończeniu każdej sesji.   

Dwa tygodnie po wizycie studyjnej w Niemczech, partnerzy z INFO zaprosili partnerów Scale Up oraz interesariuszy na wizytę studyjną do Murcji (Hiszpania). Wizyta odbyła się w podobnym formacie jak wizyta studyjna w Niemczech. Miesiąc później, partnerzy z Lazio Innova we Włoszech wzbogacili program swojej wizyty o filmy prezentujące każdą z omawianych praktyk. Partnerzy z Nottingham, chcąc aby uczestnicy lepiej zrozumieli “Ecosystem Client Panel”, zaprosili kilka firm – beneficjentów programu, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach. Wiele firm z Nottingham skorzystało ze wsparcia w ramach więcej niż jednej praktyki więc 3 lokalne firmy wyjaśniły w jaki sposób skorzystały z ekosystemu wsparcia, który pomógł im w rozwoju działalności.   

Gospodarzem ostatniej wizyty studyjnej był Fundusz Rozwoju Regionalnego Attyki (FRRA) w Grecji. Wydarzenie odbyło się w podobnym formacie jak poprzednie wizyty studyjne. Niestety, jedna z dobrych praktyk, którą wybrano, doświadcza obecnie problemów związanych z pandemią, i w związku z tym nie została zaprezentowana podczas wizyty studyjnej. Kończąc wydarzenie, a tym samym całą serię wizyt, partnerzy reprezentujący FRRA oraz przedstawiciel lidera projektu, Rafael Ataz Gomez podziękowali uczestnikom i interesariuszom, którzy biorąc udział w wizytach również przyczynili się do ich sukcesu.  

 

Intensywna analiza

Wraz z zakończeniem wizyt studyjnych, partnerzy zakończyli etap zbierania niezbędnych informacji i materiałów na temat poszczególnych praktyk. Zadaniem partnerów jest teraz wybranie dobrej praktyki /dobrych praktyk, które zostaną wdrożone w regionie. To kolejny etap projektu, w trakcie którego partnerzy będą się kontaktować ze sobą indywidualnie w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w zakresie danej praktyki bądź uzyskania ewentualnych rekomendacji ze strony eksportera praktyki. Partnerzy mają do zaplanowania dwustronne spotkania, podczas których omówione zostaną kolejne kroki w procesie transferu danej praktyki. W najbliższych miesiącach partnerzy będą intensywnie pracować nad opracowaniem planów działań obejmujących wdrożenie wybranej praktyki bądź jej elementów.