I etap projektu SCALE UP zyskuje dodatkowe 6 miesięcy na planowanie i rewizję Planów Działań

Projekt Scale Up został formalnie rozpoczęty w sierpniu 2019 r., i zaplanowany do realizacji na okres 36 miesięcy. Okres ten został podzielony na 2 etapy: etap pierwszy przewidziany na 24 miesiące oraz etap drugi na 12 miesięcy. Zawirowania związane z pandemią koronowirusa wpłynęły jednak nie tylko na działania realizowane w ramach projektu, lecz również na ramy czasowe projektu. Okazuje się jednak, że zmiana czasu realizacji projektu może okazać się korzystna dla całego przedsięwzięcia.

Już na początku marca 2021 r. konsorcjum Scale Up uzyskało informację o możliwości wnioskowania o 6-miesieczne przedłużenie I etapu projektu. Mimo iż zakończono już najważniejsze działania w ramach I etapu (tj. wizyty studyjne, peer reviews), partnerzy byli świadomi, że dodatkowe 6 miesięcy pozwoli na dogłębną analizę oraz lepsze opracowanie regionalnych Planów Działań. Wydłużenie terminu da partnerom więcej czasu na spotkania z interesariuszami oraz przygotowanie bardziej przemyślanego Planu Działań. Umożliwi to również kolejne wizyty w regionach partnerskich celem uzyskania szczegółowych informacji na temat praktyki, którą partnerzy będą implementować w swoich regionach. Dodatkowy czas pozwala również na zorganizowanie dodatkowych wydarzeń (wirtualnych bądź tradycyjnych), w których zaprezentowane zostaną metodologia i osiągnięcia projektu. Oznacza to, że efekty projektu zostaną przedstawione szerszej publiczności z wykorzystaniem różnorodnych kanałów informacyjnych online oraz poprzez organizowane wydarzenia. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, partnerzy Scale Up podjęli decyzję o wnioskowaniu o przedłużenie projektu, co zostało zaakceptowane przez wspólny sekretariat programu INTERREG.

Dzięki wydłużeniu terminu realizacji projektu EURADA (partner doradczy oraz ds. komunikacji) zyskał dodatkowy czas na przeprowadzenie Analizy porównawczej dot. potrzeb skalowania biznesu. W dokumencie ujęta zostanie analiza oraz porównanie potrzeb MŚP związanych ze skalowaniem (z uwzględnieniem kontekstu regionalnego), różne możliwości skalowania oraz stan regionalnych polityk związanych z tym zagadnieniem. Aby lepiej dostosować działania związane ze skalowaniem do potrzeb i wyzwań z jakimi mierzą się firmy przeanalizowana zostanie również sytuacja gospodarcza przed i po pandemii Covid . Analiza pokaże czy potrzeby i wyzwania związane ze skalowaniem biznesu zmieniły się pod wpływem pandemii oraz jak ogólnie epidemia wpłynęła na przedsiębiorców i gospodarkę poszczególnych regionów.

W związku z przedłużeniem projektu, pozostałe działania, tj. seminarium (Co-creation seminar) oraz finalna konferencja podsumowująca etap I zostały przesunięte na późniejszą datę. Wydarzenia te odbędą się do stycznia 2022 r. Po finalnej konferencji projekt przejdzie w etap II, w którym partnerzy rozpoczną realizację planów działań.