Program MoWiN w Województwie Lubelskim

Po zakończeniu wymiany doświadczeń i wizyt studyjnych w ramach projektu, partnerzy z Województwa Lubelskiego przeprowadzili długie wewnętrzne dyskusje i analizy oraz sondaż wśród współpracowników celem wybrania najlepszej praktyki, którą można byłoby wdrożyć w regionie. Ostatecznie, wspólnie zadecydowano, że najlepszą praktyką do zaimportowania w województwie lubelskim będzie program zaprezentowany przez Regional Management Nordhern Hesse z Niemiec, tj. MoWiN Innovation Lab. Głównym celem tej inicjatywy jest zidentyfikowanie projektów R&D poprzez celowe sieciowanie firm i uczelni w celu zwiększenia działań badawczo-rozwojowych. W ramach programu MŚP z regionu mogą zaprezentować swoje innowacje oraz skorzystać z doradztwa technologicznego, biznesowego oraz z perspektywy użytkownika. Doradztwo odbywa się w formie warsztatów. Następnie, pomysły prezentowane są przed panelem ekspertów reprezentujących różne dziedziny (komisja doradcza składająca się z przedstawicieli uczelni oraz agencji rozwoju biznesu), którzy wybierani są pod kątem pomysłu innowacyjnego. Eksperci oceniają pomysł i przedstawiają swoje rekomendacje oraz możliwości jego dalszego rozwoju. Program ostatecznie wdrożony w Województwie Lubelskim będzie nieznacznie zmodyfikowany - pewne elementy zostaną zaczerpnięte z inicjatywy „Pilot technologiczny”, którego celem jest wsparcie MŚP poprzez zaangażowanie ekspertów wspierających firmy w rozwiązywaniu problemów oraz wzmocnieniu konkurencyjności.

Obecnie, partnerzy projektu SCALE UP z Województwa Lubelskiego (wraz z ekspertem z uniwersytetu) są w trakcie przygotowania Planu Działań. Dokument będzie sfinalizowany w lipcu. Jednocześnie, prowadzone są rozmowy z przedstawicielami regionalnych uczelni w celu zachęcenia ich do zaangażowania swoich ekspertów do wzięcia udziału w programie oraz wsparcia przedsiębiorców w regionie. Po uzyskaniu wewnętrznej akceptacji finalnego Planu Działań, zorganizowane zostanie jednodniowe wydarzenie, podczas którego dokument zostanie przedstawiony szerszej publiczności (między innymi firmom, uczelniom, instytucjom rozwoju biznesu, itp.) oraz przekazana zostanie informacja o wdrożeniu dobrej praktyki. Dodatkowo, planowane jest podpisanie listów intencyjnych z uczelniami. Program zostanie wdrożony jesienią.

Również jesienią, w ramach działań zaplanowanych w projekcie SCALE UP, partnerzy z Województwa Lubelskiego planują zorganizować następne spotkanie Grupy Interesariuszy oraz warsztat dotyczący usprawnienia kultury współpracy pomiędzy nauką, technologią, innowacjami oraz firmami przemysłowymi. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać eksperta bądź ekspertów, którzy rozwiną powyższe zagadnienia. Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli, spotkanie odbędzie się w formie tradycyjnej, nie online.