Zakończenie I etapu SCALE UP na ostatniej prostej

Województwo Lubelskie kończy pierwszy etap projektu „SCALE UP – wsparcie koncentracji i siły MŚP w ramach odnowionej polityki przemysłowej UE”. W etapie tym zakładano zapoznanie się z doświadczeniami partnerskich regionów (w formie wizyt studyjnych) w 4 kluczowych obszarach: nowe modele biznesowe, usprawnienie kultury współpracy pomiędzy nauką a biznesem, wsparcie regionalnych inteligentnych specjalizacji, wykorzystanie i adaptacja nowych technologii.


Partnerzy z NordHessen inspiracją dla Województwa

Po wymianie doświadczeń Województwo Lubelskie wybrało jednogłośnie dobrą praktykę MoWin Innovation Lab, której elementy mogłyby być wdrożone w naszym regionie, wspierając w ten sposób rozwój lubelskiego systemu innowacji. Praktyka została zaprezentowaną przez partnera z NordHessen z Niemiec. Projekt MoWin jest przykładem świetnie działającej współpracy pomiędzy ekspertami z uczelni i przedsiębiorcami, którzy mają gotowe pomysły do wdrożenia – brak im jednak konkretnego planu działania, ewaluacji czy też ekspertyzy. Program realizowany jest w ramach dwóch rodzajów sesji: jedna z nich dotyczy technicznych aspektów, natomiast druga obejmuje szersze zagadnienia, takie jak: uzyskanie finansowania, opracowanie biznes planu, opłacalność biznesową, przygotowanie prezentacji dla potencjalnych inwestorów, wprowadzenie produktu na rynek i wiele innych. Inicjatywa ostatecznie wdrożona w naszym regionie będzie częściowo zmodyfikowana. Zostanie połączona z programem „Pilot Technologiczny” planowanym do realizacji przez Województwo Lubelskie w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego jako kontynuacja projektu „Marketing gospodarczy”. „Pilot Technologiczny” zakłada wsparcie przedsiębiorców poprzez zaangażowanie ekspertów z jednostek naukowych regionu, którzy świadczą swoje usługi w ramach III misji uczelni skoncentrowanej na oddziaływaniu społeczno-gospodarczym. Wsparcie to może zostać rozszerzone dzięki praktyce MoWiN, gdzie eksperci będą zaangażowani nie tylko na poziomie technologicznym, ale także innym, np. ekonomicznym, prawnym, marketingowym czy finansowym. Również forma warsztatów zaczerpnięta z MoWiN Innovation Lab okazała się być inspirującym rozwiązaniem modyfikującym dotychczasowe podejście do wspierania współpracy na linii nauka-biznes.

Zgodnie z założeniami projektu SCALE UP, Województwo Lubelskie opracowało Regionalny Plan Działań, który obejmuje, m.in. wdrożenie rozwiązania w regionie. Plan Działań będzie realizowany w drugim etapie projektu, który potrwa od lutego 2021 r. do końca 2022 roku.

Obecnie prowadzone są rozmowy z uczelniami z województwa lubelskiego,w sprawie współpracy w ramach opisanego programu, w szczególności zaangażowania instytucji naukowych (ekspertów) we wdrażanie celów polityki społeczno-ekonomicznej regionu w ramach programu „Pilot Technologiczny. Województwo Lubelskie oraz uczelnie chcą połączyć potencjał wiedzy i doświadczenia celem wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w regionie. Dotychczas podpisane zostały listy intencyjne z Uniwersytetem Marie Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. W przyszłości, planowane jest podpisanie podobnych listów intencyjnych z kolejnymi uczelniami.


Współpraca na linii nauka-biznes-samorząd – czy jest możliwa?

Niewątpliwie wartością dodaną przedsięwzięcia będzie wzmocnienie potrójnej helisy, czyli współpracy między podmiotami reprezentującymi środowisko samorządu, nauki i biznesu oraz budowanie sprawnie funkcjonującego ekosystemu obejmującego wszystkie podmioty.