Sprostanie wyzwaniom związanym z Covid-19: Jak konsorcjum SCALE Up redefiniuje wizyty studyjne 

Wizyty studyjne są kluczowym elementem procesu uczenia się w projektach realizowanych w ramach programu INTERREG. Program powstał by wspierać odkrywanie rozwiązań na powszechne problemy, z którymi borykają się regiony w całej Europie. Odbywa się to poprzez wymianę dobrych praktyk wdrażanymi w różnych regionach. Podobnie jest w przypadku projektu Scale up, którego konsorcjum zmierza do ulepszenia instrumentów polityki wspierających zdolność małych i średnich przedsiębiorstw do ekspansji na krajowych i zagranicznych rynkach. Z tego powodu w pierwszym roku trwania projektu skupiono się głównie na wymianie doświadczeń w ramach wizyt studyjnych. Niestety, w związku z pandemią, restrykcje i zakazy związane z podróżowaniem odbiły się negatywnie na tym aspekcie projektu. Wymusiło to na partnerach projektu stworzenia nowego systemu wizyt studyjnych i wymiany doświadczen i dobrych praktyk. Członkowie konsorcjum projektu opracowali metodologię wizyt studyjnych online. Metodologia ta przyciągnęła uwagę Programu Interreg Europa, który uznał ją za dobrą praktykę z potencjałem do wykorzystania w innych projektach, które muszą dostosować się do nowych warunków w obliczu pandemii Covid-19.

 

Potrzeba matką wynalazku

Pandemia oraz zamknięcie granic sprawiły, że członkowie konsorcjum musieli stawić czoła problemowi – jak ocenić potencjał uczenia się oraz transferu dobrej praktyki jeśli nie możemy fizycznie przeprowadzić wizyty w regionie wdrażającym daną praktykę? Zagadnienie to zostało omówione w ramach konsorcjum, ostatecznie zadecydowano o wprowadzeniu właściwego rozwiązania. Z uwagi na fakt, iż obecna sytuacja na świecie wymusiła wykonywanie większości zadań/pracy online podjęto decyzję o przeprowadzeniu wizyt studyjnych również w formie online. Mając świadomość, że takie wizyty nie będą w stanie zastąpić pierwotnego planu działań projektu, wizyty te potraktowano i zaplanowano jako alternatywną metodę na zdobycie dodatkowych informacji i wiedzy od partnera przyjmującego (partnera prezentującego dobrą praktykę stosowaną w swoim regionie ) oraz właściciela pomysłu/ rozwiązania. 

 

Uczenie się z domu

Metodologia wizyt studyjnych online została uznana przez program Interreg Europa jako dobra praktyka. Składa się ona z 5 etapów. W pierwszym etapie zadaniem partnerów jest zebranie informacji o każdej z trzech prezentowanych praktyk. Informacje mogą być przedstawione w formie sprawozdania, video, nagranych wywiadów z właścicielami dobrej praktyki bądź jej beneficjentami. Przy wyborze materiałów należy uwzględnić możliwość wykorzystania tych materiałów jako danych jakościowych, które mogłyby być wykorzystane gdyby pozostali partnerzy projektu chcieli wdrożyć przedstawione rozwiązania u siebie w regionie.

Po otrzymaniu dodatkowych materiałów i informacji, partnerzy projektu dokonują ich analizy wraz z grupą interesariuszy. Głównym zamysłem jest sprawdzenie potencjału przeniesienia dobrej praktyki do poszczególnych regionów. Na tym etapie mogą pojawić się bardziej szczegółowe pytania, będą one wówczas kierowane do partnera przyjmującego oraz właściciela dobrej praktyki. Prowadzi to do trzeciego etapu, w którym partner przyjmujący odpowiada na szczegółowe pytania po uprzedniej konsultacji z właścicielem dobrej praktyki. Odpowiedzi te zostaną przeanalizowane oraz ocenione przez pozostałych członków konsorcjum wraz z członkami grupy interesariuszy.

Po ukończeniu tych etapów oraz uzyskaniu przez partnerów projektu wszystkich niezbędnych informacji o dobrych praktykach, partner przyjmujący zorganizuje spotkanie online jako wizytę studyjną z udziałem wszystkich zainteresowanych. Będzie to zaplanowane w formie interaktywnej sesji trwającej maksymalnie 2 godziny. Po spotkaniu online nastąpi finalny etap metodologii, który wymaga od partnerów przedstawienia analizy SWOT oraz ostatecznego przeglądu wszytkich zaprezentowanych praktyk. Jest to punkt wyjściowy do wyselekcjonowania dobrych praktyk, które zostaną ujęte w Planie Działań każdego z partnerów. 

 

Pierwotna metodologia wizyt studyjnych w ramach projektu wymagała od partnerów przyjmujących przestrzegania 4 etapów, które koncentrowały się na możliwości odtworzenia praktyki. Wiązało się to ze wskazaniem jakiego rodzaju partnerzy/instytucje zangażowani są w daną praktykę oraz jaki jest związek pomiędzy poszczególnymi graczami. Metodologia wymiany doświadczeń online została zaplanowana tak aby osiągnąć ten cel mając na względzie bezpieczenstwo członków konsorcjum przy ich jednoczesnym pełnym zaangażowaniu w proces uczenia się. Pierwsza wizyta studyjna online odbędzie się we wrześniu, partnerzy przyjmujący są otwarci na podzielenie się z członkami konsorcjum dodatkowymi materiałami, które zebrali. Kliknij tutaj aby zobaczyć metodologię wizyt studyjnych online.